niedziela, 22 stycznia 2017

Jak rozszerzyć własne kompetencje?

Jak rozszerzyć własne kompetencje?


Autor: Michał Mietliński


Czy wystarczy mieć dokument z uczelni żeby dostać dobrą pracę? Jest to coraz trudniejsze. Dlatego warto zawczasu pozyskać dodatkowe potrzebne umiejętności.


Sukces na rynku pracy to już nie tylko wykształcenie i przygotowanie z góry do wykonywania jednego zawodu. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek liczy się elastyczność, szeroka wiedza i jak najwięcej doświadczenia już od pierwszych lat kariery zawodowej.

Metod na poszerzanie swoich kompetencji jest wiele. Podstawowym i najważniejszym jest nauka we własnym zakresie. Możemy uczyć się języka obcego, ćwiczyć się w grafice komputerowej lub uczyć się konkretnej metodyki pracy. W wielu przypadkach możemy skorzystać z dodatkowych kursów, a w przypadku języka warto potwierdzić swoje umiejętności wyrabiając odpowiedni certyfikat (np. Advanced In English).

Kolejnym sposobem na wzbogacenie swojego CV jest wzięcie udziału w wolontariacie. Możemy dzięki temu pokazać, że jesteśmy aktywni i gotowi do pracy, mamy doświadczenie w pracy grupowej i umiemy wykorzystać swój czas wydajnie.

Następnym krokiem mogą być szkolenie i konferencje branżowe. Udział w nich jest dobrym sposobem zarówno na rozwój umiejętności i wiedzy pozyskanych w trakcie studiów, ale także zbudowania szerokiej sieci kontaktów, które z pewnością mogą przydać się w trakcie kariery zawodowej.

W ramach poszerzania własnych kompetencji możemy także stworzyć własną stronę internetową na dany temat. Być może nie zyskamy od razu statusu specjalisty, ale taka strona również ułatwia zawieranie nowych znajomości w konkretnej branży. Na stronie możemy umieszczać swoje, jak i również cudze materiały(za zgodą autora) tworząc w ten sposób przystępną bazę wiedzy z danej dziedziny. Dzięki temu udowadniamy przyszłemu pracodawcy lub wspólnikom, że tematyka rzeczywiście jest nam dobrze znana.

Zdobywajmy dodatkowe uprawnienia! O ile wiedza jest szeroko dostępna, to uprawnienia do wykonywania pewnych czynności wymagają oficjalnych uprawnień. Takich uprawnień wymaga choćby księgowość. Jeśli więc chcemy pracować biurowo, warto takie uprawnienia zdobyć.

Uczmy się wykorzystywać oprogramowanie. Choć niemal każdy wpisuje w CV umiejętność obsługi komputera to jest to bardzo ogólny opis. Pracodawca może być zainteresowany jaki dokładnie zakres obejmuje ta „umiejętność”. To, że w życiu napisaliśmy kilka dokumentów nie oznacza od razu, że umiemy obsługiwać MS OFFICE lub OPEN OFFICE. Warto poświęcić kilka wieczorów i głębiej przyswoić sobie możliwości jakie oferuje oprogramowanie biurowe, a także nauczyć się obsługi systemów operacyjnych i prostych urządzeń peryferyjnych (drukarki itp.). Na rynku dostępnych jest mnóstwo książek, poradników i filmów na ten temat.

Poczytajmy ogłoszenia, zapoznajmy się z obecnie wymaganymi umiejętnościami w naszej branży. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie umiejętności są najbardziej cenione, a jakie możemy zostawić dopóki nie będą potrzebne.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to polecam mój blog.
Blog biznes, sukces, motywacja

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

4 komentarze:

  1. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkolenia, szkolenia i jeszcze raz szkolenia. Pamiętam jak szukałam dla siebie pierwszej pracy po studiach. CV puste, a miało być tak pięknie bo po tym kierunku wszyscy mówili że będzie łatwiej. Nie było, dzięki znajomościom załapałam się do pracy w sklepie ale tylko po to by nie siedzieć w domu. A w tym czasie doszkalałam się, niewielkimi kosztami czasami można zdobywać dodatkowe kwalifikacje i doświadczenie dzięki temu. Zobaczcie tu https://eventis.pl/szkolenia/warszawa to baza kursów i szkoleń jakie będą się odbywać w 2020 roku w Warszawie. Można oczywiście wyszukać też inne miasto. Warto zaglądać, mają mnóstwo ofert godnych uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wielu pracowników w ostatnim czasie rozszerzyło swoje kompetencje o zdolność pracy zespołowej na odległość. Wiele firm miało problem z organizacją w takich warunkach, szczególnie jeśli zespół nie był ze sobą zgrany już wcześniej. Ale są sposoby aby nad tym popracować, na https://www.impactinternational.com/polska/blog/jak-motywowac-zespol-rozproszony dowiecie się jak można skutecznie motywować zespół rozproszony i gdzie w tym celu warto się zgłosić o pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  4. Żeby dostać dobrą pracę trzeba posiadać wiedzę, kompetencje i doświadczenie. Nie trzeba kończyć studiów, nauka zawodu to nie tylko uczelnia wyższa. Jeśli interesuje Was kształcenie zawodowe to na na tej stronie sprawdzicie w jakich kierunkach można zdobywać wiedzę w Edunet Poland.

    OdpowiedzUsuń