niedziela, 22 stycznia 2017

Szkolenie pracowników apteki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Szkolenie pracowników apteki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy


Autor: Arek Konrad


Generalnie problematyka bezpieczeństwa i higieny pracy powinna być uwzględniona w programach nauczania zarówno w szkołach jak i na różnych szkoleniach zawodowych.


W świetle aktualnie obowiązujących przepisów nie wolno dopuścić do pracy pracownika, do której wykonywania nie posiada on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kierownictwo apteki ma obowiązek zapewnienia właściwego przeszkolenia pracowników z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy,rozumiane jako kształcenie, dokształcanie lub doszkalanie pracowników powinno zapewniać uczestnikom przede wszystkim:
Zaznajomienie się z zagrożeniami wypadkowymi i zawodowymi związanymi z wykonywaną pracą,
Poznanie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy oraz związanych z tym obowiązków i odpowiedzialności,
Nabycie umiejętności wykonywania pracy w sposób bezpieczny dla siebie i innych osób, postępowania w sytuacjach awaryjnych, a także umiejętności udzielenia pomocy osobom, które uległy wypadkom.

Instruktaż ogólny może prowadzić pracodawca lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę, posiadający ukończone aktualne szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy.
Instruktaż stanowiskowy powinna przeprowadzać osoba kierująca pracownikami, wyznaczona przez pracodawcę, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu. Odbycie przez pracownika instruktażu ogólnego i stanowiskowego powinno być potwierdzone przez pracownika na piśmie oraz odnotowane w aktach osobowych pracownika.
Szkoleniem podstawowym powinni być objęci pracownicy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na określonym stanowisku. Wszyscy pracownicy powinni odbywać szkolenia okresowe w terminach ustalonych przez pracodawcę.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Takie szkolenia są bardzo ważne! Jestem farmaceutką już od blisko dziesięciu lat, a i tak co jakiś czas muszę odnawiać kursy BHP, dzięki którym mam okazję odświeżyć wcześniej nabytą wiedzę. Wychodzę z założenia, że człowiek uczy się przez całe życie, dlatego też warto co jakiś czas ponownie przypominać sobie o zasadach, które zapewniają bezpieczeństwo zarówno mi, jak i moim klientom.

    OdpowiedzUsuń