piątek, 13 grudnia 2019

Grafik komputerowy - jak zacząć zabawę

Grafik komputerowy - jak zacząć zabawę


Autor: Artur Marciniak


Aktualny trend internetowy pobudza bardzo dużo młodych osób, które zaczynają marzyć o pracy w tym środowisku. Grafik komputerowy to bardzo przyjemny zawód choć nie łatwy. Postaram się Wam przybliżyć jak wystartować.


Ogólna obsługa komputera

Jeśli chcesz zostać dobrym grafikiem musisz potrafić perfekcyjnie wręcz obsługiwać swojego peceta bo bez tego ani rusz. Dobry program pocztowy, komunikatory, przeglądarki internetowe, portale designerskie – to wszystko musisz mieć w jednym paluszku.

Czy w ogóle lubisz siedzieć przed komputerem?

Jeśli nie to od razu daj sobie spokój – Twój organizm wiecznie będzie się buntował i nauka będzie Ci sprawiała ból na co profesjonalny grafik komputerowy nie może sobie pozwolić. To ma być przyjemność, ciężka praca ale dająca maksimum satysfakcji, więc gdy lubisz przesiadywać godzinami przed komputerem zdecydowanie jesteś bliżej pozostaniem grafikiem komputerowym.

Czas na szkołę

Tutaj zdania są podzielone. Sam skończyłem renomowane technikum na profilu „grafika komputerowa i multimedia” ale zdecydowanie nie jestem zwolennikiem chodzenia do takich szkół – jak wiadomo w szkole uczą zdecydowanie większość rzeczy które w życiu się w ogóle nie przydadzą. Zdecydowanie bardziej polecam samouctwo – czytanie tutoriali, porad dla grafików, przeglądanie blogów oraz prac już doświadczonych osób i najważniejsze ćwiczyć.

Odpowiedni sprzęt

Tak zdecydowanie jest to ważne z racji tego żeby nasza praca była jeszcze bardziej przyjemna - wkońcu do tego dąży grafik komputerowy. Jeśli dopiero co wymieniamy komputer to z doświadczenia wiem, że mega nowości się najnormalniej w świecie nie opłaca kupować, polecam uderzyć w średnią półkę – być może taki komputer już posiadasz a wystarczy dokupić kostkę RAMu lub wymienić kartę graficzną. Przy zakupie komputera największą uwagę powinieneś poświęcić właśnie wcześniej wspomnianej pamięci RAM oraz karcie graficznej – te dwa podzespoły twojego komputera będą najbardziej obciążone gdy Ty będziesz zdobywał wiedzę z zakresu grafiki komputerowej

Wybieramy program

Tutaj zaczynają się dla wielu osób schody bo jak osoba utrzymywana przez rodziców ma pozwolić sobie na profesjonalny program do projektowania (tak mówię tutaj o Photoshopie). Nie martw się, proponuję na początku zabrać się za gimpa do modyfikacji fotek, a gdy opanujesz już podstawowe narzędzia możesz zabrać się za projektowanie stron www, jeśli chcesz zajmować się również projektowaniem logotypów, i materiałów reklamowych przyda ci się na początek program inscape - bardzo fajny program do wektorów. Gdy zaskoczysz już bakcyl w tym momencie następuje moment poważnej decyzji bo na blat należy wyłożyć trochę gotówki – od rodziców, babć, dziadków, z promocji na których stałeś, z osiemnastki i wszelkich źródeł dochodu jakie dotychczas posiadałeś. Czas na zakup Photoshopa lub Illustratora (ew. Corela) w zależności którą dziedziną chcemy się zając głównie i do jakiej firmy będziemy chcieli aplikować. Program kupujemy oczywiście w wersjach edukacyjnej.

Ćwiczenia

Gdy mamy już mamy odpowiedni sprzęt oraz program czas na naprawdę bardzo intensywne ćwiczenia. Czytaj tutoriale, możesz kupić kursy które często bywają bardzo treściwe. Gdy sam zdecydujesz że już opanowałeś lub opanowałaś narzędzia programu graficznego, to nadszedł czas na krytykę. Można zarejestrować się na początek np. na digarcie i tam wystawiać swoje pracę do oceny innych grafików czy też artystów. Często pomogą Ci się nakierować w odpowiednią stronę co będzie skutkowało podwyższeniem skila w grafice.

Kariera zawodowa

Nadszedł ten moment kiedy zbudowaliśmy swoje edukacyjne portfolio – to ono jest najważniejsze przy przeglądaniu kandydatów wśród pracodawców. Możesz kiepsko napisać egzamin z geografii ale jeśli dobrze projektujesz to praca jest Twoja – oczywiście wykształcenie daje przewagę lecz nie jest podstawowym czynnikiem jak w większości zawodów.

Przeszukuj firmy z bogatym portfolio i z poziomem wyrównanym do Twojego poziomu, nie ma sensu na „dzień dobry” aplikować do największych agencji – my mamy się rozwijać systematycznie. Do takiej firmy możesz wysłać CV (fajnie jakby było zrobione w programie graficznym i przykuwało oko), list motywacyjny oraz najważniejsze – portfolio graficzne, które jest Twoim wizerunkiem – czy to w formie linku do Twojej strony czy też w załączniku jako PDF. Pamiętaj by Twój załącznik nie był za ciężki bo pracodawcy może nie chcieć się przeglądać tony Twoich prac. Wybierz wg Ciebie najlepsze ok 10 prac. Jako przyszły grafik komputerowy myślę że potrafisz już ocenić które Twoje prace są dobre :).

Rozwój

W firmie się rozwijasz, zaczynasz robić projekty komercyjne. Pamiętaj by ciągle trzymać swój maksymalny poziom. Tutaj już właściwie sam/a decydujesz co masz zrobić, a ja mogę jedynie poradzić byś się nie zniechęcał/a i byś nie popadł w monotonie, która jest zabójcą osób kreatywnych jak grafik komputerowy.

Życzę powodzenia!


Artur Marciniak - grafik komputerowy. Projektuję strony www, sklepy internetowe, logotypy oraz papeterię firmową

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz