piątek, 19 sierpnia 2016

Wiedza w biznesie to przewaga - jak zdobywać informacje o pracodawcy

Wiedza w biznesie to przewaga - jak zdobywać informacje o pracodawcy


Autor: Aneta Kobylińska


W procesie rekrutacji wiedza o potencjalnym pracodawcy jest kluczowa. Dzięki informacjom lepiej przygotujesz się do rozmowy z rekruterem. Informacje pozwolą ci podjąć właściwą decyzję, kiedy już otrzymasz ofertę pracy.


Na pytanie „czy chcę tam pracować?” odpowiesz pewniej, kiedy zdobędziesz konkretne dane o organizacji, o ludziach, z którymi będziesz współpracować, o przełożonym. Zbieraj je nawet, jeśli nie potrafisz ocenić, czy są ważne czy nie. Czasem suma informacji mało istotnych może w konkretnej sytuacji być decydująca dla sukcesu.

Skąd czerpać informacje? Wszyscy mamy Internet. Dlatego pokażemy ci kilka innych miejsc. Przyjrzyj się z nami kolejnym etapom rekrutacji.

Czytasz ogłoszenie

Na co warto zwrócić uwagę? Na początek. Często ogłoszenie zaczyna się informacją ważną dla zarządu, a ta może ci wiele powiedzieć o prawdziwych wartościach, jakimi kieruje się firma. Młoda, dynamiczna organizacja, lider w branży, największy dystrybutor w kraju - porównaj te hasła z wartościami publikowanymi na firmowej stronie www.

Jakim językiem jest pisane ogłoszenie. Czy jest starannie zredagowane? Czy napisane bez błędów? Czego masz się spodziewać wewnątrz - jakości, czy bylejakości?

W części ogłoszenia zatytułowanej „firma oferuje” przypatrz się, co dla nich jest ważne. Czytasz, że biuro jest w znakomitej lokalizacji, przy stacji metra. Co to dla ciebie oznacza? Dla jednych może to być anegdota, dla innych kluczowe kryterium wystartowania w konkursie o pracę.

Jaki jest adres mailowy, na który masz wysłać CV? Adres ogólny typu rekrutacja @ jakaśfirma. pl może oznaczać firmę przeprowadzającą dużo selekcji lub firmę, w której mają obsesję tajności i poufności. Adres imienny rekrutera może za to oznaczać małą firmę lub firmę, która stawia na indywidualną odpowiedzialność w ramach projektów.

Odbierasz telefon z zaproszeniem na rozmowę

Prawdopodobnie będziesz rozmawiać z młodszym konsultantem. I bardzo dobrze. Kultura osobista i nastawienie młodszego konsultanta powie ci więcej o pracodawcy niż uśmiechy zarządu. Kontakty z młodszymi konsultantami, szeregowymi pracownikami, to 99% twojej potencjalnej pracy, nawet jeśli ubiegasz się o stanowisko prezesa.

Rozmowa telefoniczna jest potwierdzona dodatkowo mailem, w dodatku wysłanym przez autoresponder? Wygląda na to, że proces jest zautomatyzowany. Co to oznacza? Firma prawdopodobnie rekrutuje dużo i często. Duża rotacja? A może po prostu zainwestowali w systemy...

Docierasz na spotkanie, już jesteś przed biurem

W jakiej okolicy znajduje się siedziba? Jakie inne firmy sąsiadują z twoim potencjalnym pracodawcą? A co z parkingiem? Zawsze znajdziesz miejsca zarezerwowane dla zarządu, ale ciebie interesuje, jak są traktowani pracownicy. A jeśli nie domyślasz się, gdzie parkują, masz idealny temat na krótką rozmowę rozluźniającą przed rozmową selekcyjną.

Jak zachowują się pracownicy palący papierosy przed biurem? W prywatnej sytuacji swoim językiem niewerbalnym powiedzą ci więcej niż wszystkie broszury.

Jesteś w firmie - wita cię recepcja

Właśnie. Nie Pani lub Pan w recepcji, ale całe biuro przekazuje tu informacje. W recepcji masz kontakt z codziennym życiem firmy. Tu paradoksalnie szeregowi pracownicy nie są specjalnie przygotowani na kontakt z kimś obcym. Na co warto zwrócić uwagę? Jak w traktowani są klienci czy kurierzy. Jakie pisma są dostępne do czytania? Jakie informacje są udostępniane na ścianie? Procent udziału poszczególnych produktów firmy w rynku? Hm...

O czym rozmawiają przechodzący pracownicy, jakie mają miny? Jaki jest klimat w firmie? Nerwowo, spokojnie, energetycznie? Jaki jest wystrój biura, czy jest czysto? Czy ktoś się tobą zainteresował? Czy pracownicy uśmiechają się do ciebie?

Rozpoczynasz rozmowę

Tu najlepiej strategię dostosować do typu rekrutera. Ale to już temat na oddzielny artykuł.


Więcej o tym jak szukać pracy w trudnych czasach, jak dbać o rozwój kariery zawodowej i jak się poruszać po dynamicznie zmieniającym się rynku pracy przeczytasz na naszym blogu http://realiakariery.pl/blog/ - zapraszamy.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz