Wypowiedzenie umowy o pracę
Autorem artykułu jest konigstiger
Prawo pracy przewiduje różne sposoby rozwiązania umowy o pracę. Jednym z nich jest wypowiedzenie umowy o pracę. Okresy wypowiedzenie są zróżnicowany z zależności od rodzaju umowy wiążącej pracownika i pracodawcę.
Przy umowie na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi 3 dni ( jeśli była zawarta na okres do 2 tygodni), 1 tydzień ( jeśli umowa była zawarta na okres powyżej 2 tygodni) oraz 2 tygodnie ( w przypadku zawarcia umowy na okres 3 miesięcy.
Umowa na czas określony co do zasady nie może być wypowiedziana. Można jednak zawrzeć w treści umowy taką możliwość przy umowach trwających powyżej 6 miesięcy.
Umowa na zastępstwo może być wypowiedziana z zachowanie 3 dniowego okresu wypowiedzenia. Umowy zawartej na czas wykonania określonej pracy co do zasady nie można wypowiedzieć poza przypadkiem ogłoszenia upadłości bądź likwidacji pracodawcy.
Umowa na czas nieokreślony w zależności od stażu pracownika może być wypowiedziana z zachowaniem 2 tygodni ( jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy), 1 miesiąca ( jeśli bł zatrudniony conajmniej 6 miesiący) oraz 3 miesiące ( w przypadku pracowników zatrudnionych conajmniej 3 lata.
Jeśli wypowiedzenie miało by trwać conajmniej 2 tygodnie wówczas pracownikowi przysługują 2 dni urlopu na poszukiwanie pracy oraz 3 dni urlopu ( jeśli okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące).
Ogólna ochrona trwałości stosunku pracy polega na potrzebie przestrzegania wymagan formlnych, obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia, obowiązaek konsultacji z odpowiednim organem oraz możliwości odwołania się od decyzji pracodawcy do sądu pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wymaga podania przyczyny wypowiedzenia. Przyczyna musi być prawdziwa i konkretna oraz musi istnieć przed złożeniem wypowiedzenia.
---Więcej na temat prawa pracy i poszczególnych umów o pracę
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz