Kobieta na rozmowie kwalifikacyjnej
Autor: Ewa Paduch
Otrzymałaś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Znakomicie, ale pamiętaj, że to dopiero początek drogi. Tak naprawdę o otrzymaniu stanowiska mogą zadecydować różne elementy, na pewno Twoja wiedza i umiejętności, ale przede wszystkim to jak zaprezentujesz się na pierwszym spotkaniu z pracodawcą.
Jak się przygotować
Owszem możesz się przygotować, ale tak naprawdę nigdy do końca nie przewidzisz tego o co zapyta Cię pracodawca. Ale to dobrze, bo odpowiadanie wyuczonymi sformułowaniami może być odebrane przez pracodawcę jako nużące i świadczące o Twojej małej kreatywności. Postaraj się podejść do interview bardziej na luzie. Na pewno nie jest to łatwe, kiedy jesteś bez pracy a przed Tobą już kolejna rozmowa. Na wcześniejszych spotkaniach na pewno poznałaś różne typy ludzkie, zadawano Ci różne pytania, postaraj się po każdej z tych rozmów wyciągnąć odpowiednie wnioski. Na pewno warto dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym pracodawcy. Nikt nie będzie Cię wprawdzie przepytywał z zakresu wiedzy o firmie, ale ogólne informacje ze strony internetowej pozwolą Ci w przygotowaniu ewentualnych pytań, które będziesz mogła zadawać pod koniec rozmowy. To o co zapytasz to też dla pracodawcy komunikat, czy interesuje Cię firma, zarobki czy obowiązki przypisane do stanowiska. Na tej podstawie oceni czy będziesz pracownikiem, który zwiąże się z firmą na dłużej i czy warto w Ciebie zainwestować. Przemyśl zatem również jakie są Twoje oczekiwania nie tylko finansowe, ale przede wszystkim dotyczące nowego stanowiska pracy. Nie chciałabyś bowiem, trafić z deszczu pod rynnę, i żeby Twoje wyobrażenia o nowej pracy rozbiegły się z rzeczywistością. Przypomnij sobie dokładnie swoje dotychczasowe doświadczenie i spróbuj przemyśleć co z tego, byłoby najbardziej przydatne na nowym stanowisku pracy. Przygotowywanie się do interview to też dobry moment by zastanowić się nad tym jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość i czym tak naprawdę chciałabyś cię zajmować w życiu.
Ubiór
Oczywiście powinien być elegancki, gdyż właśnie strojem chcesz potencjalnemu pracodawcy przekazać komunikat, że jesteś osobą odpowiedzialną, godną zaufania i zadbaną. Najlepiej gdy ubierzesz kostium, raczej w stonowanych barwach jak szary, granatowy, ciemny brąz lub beż. Powinnaś zdecydowanie zrezygnować z kolorów jaskrawych i wyzywających, ale też unikać czerni, która mimo tego że jest uniwersalna i elegancka, wprowadza duży dystans i rezerwę. Jednak właśnie czarny wybieramy najczęściej jako bazę naszego stroju na interview. Bluzka nie może mieć zbyt dużego dekoltu a jej kolor powinien być dobrany do kostiumu. Raczej postaw na pastele, ale niekoniecznie biel, bo będziesz przypominała maturzystkę lub studentkę na egzaminie. Jeżeli zdecydujesz się na spódnicę, to pamiętaj, że nie może być za krótka. Obowiązkowo, bez względu na pogodę włóż matowe pończochy lub rajstopy, w jasnych cielistych kolorach, zdecydowanie zrezygnuj z czarnych!Buty to również ważny element stroju. Staraj się unikać butów z odkrytymi palcami, sandałów, botków, zbyt wysokich szpilek. Włóż zwykłe klasyczne, na średnim obcasie półbuty. Pamiętaj,że nie idziesz na dyskotekę ani pokaz mody, tylko na rozmowę w sprawie pracy.
Do kostiumu, dobierz kolorystycznie torebkę, starannie ułóż włosy, i nie przesadzaj z biżuterią ani makijażem. Nawet jeśli na co dzień mocno się malujesz, na interview jednie przypudruj twarz, podkreśl rzęsy tuszem i ewentualnie nałóż na powieki odrobinę jasnego cienia. Usta delikatnie podkreśl błyszczykiem. Postaw na klasyczną skromność i delikatność, co jest ważne zarówno gdy rozmawiasz z mężczyzną, a tym bardziej z kobietą. Pamiętaj Twoje koleżanki z nowej pracy, nie będą chciały by do zespołu dołączyła lalka Barbie, stanowiąca dla nich potencjalną konkurencję. Zresztą na rozmowie masz się skupić na właściwym zaprezentowaniu własnych umiejętności, a nie myśleć o tym czy przypadkiem nie rozmazał Ci się grubo nałożony tusz czy szminka.
Jak się zachowywać
Przede wszystkim bądź punktualna, skromna i naturalna. Nie staraj się na siłę być zbyt pewną siebie osobą, bo to na pewno nie wyjdzie na Twoją korzyść.Potencjalny pracodawca bez problemu rozpozna przejawy gry aktorskiej. Przywitaj się i przedstaw podając wszystkim obecnym rękę. Staraj się zrobić to dość pewnym uściskiem, unikając efektu tzw. zdechłej ryby, czyli podawania omdlałej niepewnej dłoni, co wywiera niezbyt pozytywne wrażenie. Staraj się opanować zdenerwowanie i nie przejmuj się kiedy zadrży Ci głos. Jest to normalne powinno samo minąć w trakcie rozmowy. Jeżeli zostanie Ci zaproponowane coś do picia, nie wstydź się i skorzystaj z tej propozycji. Przesadna skromność i chęć nie sprawiania kłopotów, nie może Ci przyświecać przez cały czas. Najlepiej poproś o wodę mineralną, bo w razie jej wylania, nie będzie to zbyt kłopotliwe, i nie poplamisz kostiumu.
Jak siedzieć
Jeżeli zaproponowane zostanie Ci miejsce do siedzenia , wybierz takie aby czuć się komfortowo. Jeżeli rekrutujący będzie siedział na krześle, Ty absolutnie nie decyduj się na fotel lub kanapę, bo będziesz siedziała niżej i to da Ci uczucie bycia na gorszej hierarchicznie pozycji. Staraj się więc w miarę możliwości siedzieć dość blisko pracodawcy na tej samej co on wysokości. Usiądź swobodnie , nie zakładaj nogi na nogę, nie chowaj nóg pod krzesłem i nie splataj ich wokół siebie. Nie siadaj też na brzegu krzesła, bo wtedy Twoja postawa będzie przypominała skurczoną i niepewną. Nie wolno Ci również zbyt rozstawiać nóg i przesadnie się rozsiadać, bo za dużo luzu może też nie być zbyt dobrze odebrane przez Twojego rozmówcę. Panuj też nad niekontrolowanymi gestami, które nie do końca świadomie mogą się pojawiać w sytuacji stresującej, jaką jest również interview. A zatem nie nie baw się żadnymi przedmiotami, które masz w zasięgu ręki, nie strzelaj długopisem, nie ściskaj kurczowo torebki, i w żadnym wypadku nie stawiaj jej przed sobą. Najlepiej powieś ją na wieszaku, krześle lub połóż na podłodze. Unikaj nadmiernego gestykulowania w trakcie mówienia, ale też nie popadaj w skrajność, przyjmując sztywną pozę. Pozwól sobie na swobodę i naturalność.
Mowa ciała
Podczas interview patrz na rozmówcę. Jeśli w rozmowie uczestniczy więcej osób, staraj się w miarę możliwości patrzeć na każdego z nich,żeby nie okazało się że prowadzisz dialog tylko z jednym z rekrutujących a pozostałych pomijasz. Nie unikaj wzroku rekrutera, ale też nie wpatruj się natrętnie w jego oczy, najlepiej wybierz jakiś punkt pomiędzy nimi, wtedy na pewno nie wzbudzi to niepokoju i nie zostanie odczytane jako prowokacja. Okazuj zainteresowanie tym co Twój rozmówca ma do powiedzenia pochylając się w jego stronę, przytakując mu lub przechylając głowę lekko w bok. Są to naturalne pozy, które przyjmujemy będąc zainteresowanym rozmową, dlatego pozwólmy aby te postawy pojawiły się podświadomie poprzez nasze aktywne i swobodne uczestniczenie w dialogu z rekuterem. Nie odchylaj się zbytnio do tyłu, bo taka postawa może być odczytana jako lekceważąca. Oczywiście unikaj wiercenia, bo to może być odebrane jako oznaka Twojej nerwowości. Często podczas rozmów nie wiemy co zrobić z rękami. A więc najlepiej spleć palce w tzw. wieżę, co w mowie ciała oznacza powagę i poukładanie, bądź złóż wewnętrzną stroną do siebie, jest to także neutralna i pozytywnie odbierana postawa.
Jak mówić
Przede wszystkim wyraźnie, zwięźle i rzeczowo. Jeżeli nieopanowane nerwy spowodują drżenie Twojego głosu, nie stresuj się, w trakcie rozmowy poczujesz się już swobodniej i drżenie powinno samo minąć. Jeżeli zaschnie Ci w gardle, możesz dyskretnie przegryźć język, to spowoduje wytworzenie się dodatkowej śliny, która zwilży wnętrze ust i gardło(jest to zasada stosowana przez osoby pracujące głosem, m.in. aktorów). Jeżeli zaproponowano Ci coś do picia, poproś najlepiej o wodę mineralną, ale nie po to by szklanka stała przed Tobą, ale popijaj ją gdy poczujesz pragnienie lub suchość w ustach. Właśnie dostałaś ją po to by czuć się bardziej komfortowo, a nie żeby się dodatkowo stresować, czy i kiedy wypada Ci się napić. Najlepiej wtedy gdy zakończysz swoją wypowiedź i oczekujesz na następne pytanie, jest to dobry moment,by przygotować usta do udzielania odpowiedzi. W różnorodności pytań jakie zostaną Ci zadane, na pewno pojawią się te dotyczące Twojego pracodawcy i motywów chęci zmiany pracy. Podstawowa zasada, nigdy nie krytykuj obecnego pracodawcy. Przemyśl co mogłabyś powiedzieć, to ważne pytanie, które pokazuje co potem mogłabyś mówić o Twoim potencjalnym nowym pracodawcy na innym interview. Nie kłam i nie koloryzuj,ponieważ prędzej czy później, czy to podczas interview czy podczas sprawdzania referencji lub też już na nowym stanowisku wyjdzie na jaw. Największym błędem jest mówienie nieprawdy jeśli chodzi umiejętności językowe. Pamiętaj to najłatwiej sprawdzić. I jeśli się okaże, że Twój komunikatywny to w rzeczywistości tylko podstawowy, to już jesteś na straconej pozycji. Lepiej powiedzieć, że pracujesz nad tą umiejętnością, doszkalasz się, niż skłamać. Absolutnie nie kokietuj osoby rekrutującej! Nawet jeśli rozmowa przybierze luźniejszy ton, to pamiętaj, że jesteś jednak na interview. Pod koniec rozmowy na pewno będzie możliwość zadawania pytań, postaraj się wcześniej przemyśleć, o co ewentualnie chciałabyś zapytać Twego potencjalnego pracodawcę.
Pamiętaj,że rozmowa o pracę to taki Twój test autoprezentacji, to jak się zaprezentujesz zadecydować może czy dostaniesz nową pracę. Tak naprawdę wiele zależy od Ciebie,ale też i od tego czy przypadniesz do gustu potencjalnemu pracodawcy. Czasem gorsze samopoczucie gorszy dzień również mogą spowodować, że będziesz w gorszej kondycji psychofizycznej. Nie powinnaś się jednak podawać i zniechęcać i udział w każdej kolejnej rozmowie traktować jako okazję do poprawiania swoich umiejętności autoprezentacji.W końcu praktyka czyni mistrza i to w każdej dziedzinie.
Ewa Paduch Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Najważniejsze, że praca w ogóle jest. Szczególnie, teraz gdy mamy tak trudne miesiące pandemii. Na przykład agencja pośrednictwa Profit Group proponuje bardzo fajne stanowiska pracy. Załatwiają wszelkie formalności i wystarczy tylko złożyć CV i podpisać z nimi umowę.
OdpowiedzUsuń