Rozmowa z pracodawcą.
Autor: Krzysztof Jachimowicz
Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? To wspaniale, ale wcześniej dobrze się do niej przygotuj i pomyśl czy jesteś gotowy na podjęcie nowych wyzwań.
Duża konkurencja, rosnące oczekiwania pracodawców nie przekreślają Twoich szans na otrzymanie pracy.
Podstawowe oczekiwania pracodawców to fachowość, umiejętności komunikacyjne, umiejętności pracy w zespole, samodzielność, umiejętność organizacji pracy oraz doświadczenie. Cenią uczciwość, rzetelność, zaangażowanie, motywację, odpowiedzialność i przedsiębiorczość.
Zatem jeśli zdecydowałeś się pójść na rozmowę pomyśl czy posiadasz odpowiednie wykształcenie, oczekiwane przez pracodawcę umiejętności oraz czy jesteś gotów podjąć wyzwanie na oferowanym stanowisku. Uwierz w siebie i wykorzystaj swój potencjał, bo to czy otrzymasz wymarzoną pracę zależy w dużej mierze od Ciebie.
Przed rozmową z pracodawcą:
- Zdobądź informacje o firmie
- Nie spóźnij się
- Zadbaj o strój
By korzystanie się zaprezentować zwróć również uwagę na elementy komunikacji niewerbalnej. Myślisz sobie - co to takiego - już wyjaśniam:
- Kontakt wzrokowy - najbardziej korzystne jest utrzymanie go przez okolo 1/3 czasu rozmowy.
- Dystans fizyczny - wybierz najbardziej komfortową odległość, nie możesz siedzieć zbyt blisko ani zbyt daleko.
- Otwarta postawa ciała - zachowuj się naturalnie bez nonszalancji, lekkie pochylenie w stronę rozmówcy jest sygnałem koncentracji i chęci współpracy.
- Ton głosu - dostosowany do tonu rozmówcy.
- Gestykulacja stonowana - nadmierna gestykulacja może być odebrana jako przejaw niezrównoważenia.
Na koniec chciałbym wspomnieć o trzech podstawowych obszarach pytań, które rozmowa z pracodawcą najczęściej porusza:
1. Pytania dotyczące Twojego przygotowania zawodowego.
Pytania dotyczą głównie powodów zmiany pracy, zakresu obowiązków, posiadanych kompetencji oraz ewentualne wyjaśnienie wątpliwości powstałych podczas przeglądania Twoich dokumentów. Jeżeli pojawią się jakieś wątpliwości czy spełniasz wymagania na dane stanowisko to przekonaj pracodawcę o swojej otwartości do zdobywania nowych doświadczeń zawodowych.
2. Pytania dotyczące Twojej motywacji.
Kluczowe dla pracodawcy jest zbadanie motywacji kandydata do podjęcia pracy na danym stanowisku. Pytania będą dotyczyły poziomu Twoich aspiracji zawodowych, zaangażowania itp. Pamiętaj Twoim atutem jest to, że chcesz otrzymać właśnie tę pracę - przekonaj więc rozmówcę, że będziesz najlepszy... Jeżeli masz jakieś zainteresowania związane bezpośrednio z pracą, którą chcesz podjąć - powiedz o tym.
3. Pytania dotyczące Twojej osobowości.
Rekrutujący sprawdza czy kandydat posiada odpowiednie predyspozycje psychiczne, zdolności interpersonalne, analityczne i przede wszystkim czy jest komunikatywny. Dodatkowym Twoim atutem będzie umiejętność pracy w zespole i radzenia sobie ze stresem. Pamiętaj w tym obszarze możesz zaprezentować wszystkie swoje atuty, tu tak naprawdę możesz przedstawić to, w czym jesteś naprawdę dobry.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz