piątek, 13 grudnia 2019

Etapy badań statystycznych

Etapy badań statystycznych


Autor: Magda Syrek


Badania statystyczne dzielimy na cztery etapy. Pierwszy dotyczy przygotowania badania, czyli określeniu jego celu i metody.Drugim etapem jest obserwacja podczas której gromadzony zostaje materiał statystyczny...


Badania statystyczne zaczynają się od etapu przygotowania badania. Polega on na ustaleniu celu badania i jego metody. Celem może być przykładowo zbadanie współzależności między ilością wypadków samochodowych a warunkami pogodowymi panującymi w różnych miesiącach rok kalendarzowego. W tym etapie należy również określić przedmiot badania statystycznego, czyli zbiorowość statystyczną oraz jednostkę badania. Owy przedmiot badania powinien być rzeczowo (co?), czasowo (kiedy?) i przestrzennie (gdzie?) zdefiniowany.

Etap drugi badania statystycznego to obserwacja, która polega na ustaleniu wartości cech ilościowych lub odmian cech jakościowych w wybranej zbiorowości statystycznej. Obserwacja może być pomiarem bezpośrednim bądź zbieraniem informacji od jednostek sprawozdawczych. Dane uzyskane podczas obserwacji nazywa się materiałem statystycznym. A dane zbierane dla potrzeb konkretnego badania nazywane są materiałem pierwotnym (przykładem mogą być dane zbierane podczas narodowego spisu powszechnego ludności).

Materiał wtórny to wykorzystanie danych statystycznych do konkretnego badania zgromadzonych z innych powodów. Wszystkie zebrane dane tworzą tzw. surowy materiał statystyczny, który zwykle obciążony jest błędem. Wyróżnia się błędy systematyczne i przypadkowe.

Rachunek prawdopodobieństwa, będący teoretyczną podstawą wnioskowania statystycznego pozwala na uogólnianie wyników z próby losowej na całą populację. Sumaryczny charakter opisu statystycznego polega na odnoszeniu się do całej zbiorowości a nie do pojedynczych jednostek. Wykorzystując statystykę opisową opis statystyczny dokonywany jest przy pomocy takich miar jak średnia arytmetyczna, odchylenie standardowe, współczynnik korelacji itp. Wnioskowanie statystyczne odnosi się natomiast do metod z zakresu statystyki matematycznej. Po obliczeniu następuje analiza otrzymanych wyników, która pozwala wyciągnąć odpowiednie wnioski merytoryczne


MS Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

8 komentarzy:

  1. Ciekawy wpis, a informacje w nim zawarte są bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo Ci dziękuje za ten artykuł!

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę wartościowy artykuł, oby tak dalej!

    OdpowiedzUsuń
  4. Etapy badań statystycznych obejmują zbieranie danych, ich analizę oraz interpretację wyników. Początkowo formułuje się problem badawczy i projektuje badanie, a po zgromadzeniu danych przystępuje się do ich opracowania, wnioskowania i prezentacji wyników w formie raportu.






    OdpowiedzUsuń
  5. Badania warto robić, ponieważ regularne badania kontrolne pomagają w wczesnym wykrywaniu potencjalnych problemów zdrowotnych, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawę jakości życia. Dzięki nim można monitorować swoje zdrowie, zapobiegać chorobom i utrzymywać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.

    OdpowiedzUsuń
  6. Etapy badań statystycznych obejmują zbieranie danych, ich analizę oraz interpretację wyników. Proces ten zaczyna się od sformułowania problemu badawczego i zbierania odpowiednich danych, następnie przeprowadza się analizę statystyczną, aby uzyskać wnioski, które końcowo są interpretowane i prezentowane w formie raportu.

    OdpowiedzUsuń