wtorek, 27 stycznia 2015

Jak to w końcu jest z emeryturą?

Jak to w końcu jest z emeryturą?


Autor: Agnieszka Pilecka


Wcześniejsza emerytura? W naszym być może prostym życiu pojawiają się pod koniec zawirowania dotyczące świadczeń emerytalnych. Sami w tym galimatiasie zastanawiamy się nad interpretacją przepisów dotyczących emerytur.


Dodatkowo dochodzą świadczenia dotyczące wcześniejszego przejścia na emeryturę. Wszyscy zastanawiamy się czy jeszcze warto pracować, czy też pracując wymówić już stosunek pracy?

Interpretacja przepisów dotyczących zawieszenia wypłaty emerytur zmienia się co chwilę i miesza nam w głowach. Po nawiązaniu nowego stosunku pracy uzyskujemy natomiast prawo do emerytury powszechnej.

A jeszcze, co dopiero w kwietniu regulacja tych przepisów była odmiennie interpretowana. Tak więc pracownicy odwiedzają oddziały ZUS, aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania będą dla nich najkorzystniejsze. Jako wcześniejsi emeryci będąc zatrudnionymi nadal w przedsiębiorstwach mają mniej korzystne warunki umów.

Paradoksalnym wyjściem jest rozwiązywanie stosunku pracy choćby na jeden dzień, aby wszystko było zgodne z nowymi przepisami.

Kłopot właśnie pojawia się w momencie, gdy pobierając emerytury jednocześnie pracujemy, a zmieniające się przepisy niejednoznacznie mówią o zawieszeniu pobierania świadczeń. Dojście w wieku 60 lat w przypadku kobiet, 65 lat jeśli chodzi o mężczyzn, do wieku emerytalnego, powoduje nam dodatkowe kłopoty i dłuższe spacery po urzędach.

Kuriozalną sytuację stanowią również argumentacje rządu sądząc, że aktualne rozwiązania emerytalne będą stanowić szansę na pracę dla ludzi młodych. Absurdalnie pracujący nadal emeryci wcale nie stworzą nowych miejsc pracy początkującym w zawodzie.

Jeśli starsze, nadal zatrudnione osoby mają problemy finansowe, warto byłoby również pomyśleć nad reformą, aby świadczenia emerytalne były wyższe, pozwalając na godziwe życie, nie mówiąc już o chwili odpoczynku na starość.

Państwo dofinansowując kształcenie i podnoszenie kwalifikacji młodych ludzi, promuje jednocześnie zatrudnienie osób starszych. Mimo tego Polska pozostaje w tym przypadku nadal na przedostatnim miejscu wśród państw unijnych.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz