Praca w Małopolsce – perspektywy dla szukających pracy w tym regionie
Autor: Easylife
Małopolska - województwo z bogatą historią i kluczowym znaczeniem dla Polski. Jest to region obfitujący w surowce naturalne, otoczony sześcioma parkami narodowymi i istotnymi budowlami architektonicznymi.
Niegdyś siedziba królów, dziś miejsce, w którym swoje placówki mają prestiżowe uczelnie, międzynarodowe firmy i korporacje. Ponadto, szeroka oferta kulturalna, status miasta turystycznego i atrakcyjnego dla obcokrajowców sprawiają, że ci chętniej tam inwestują. Nic więc dziwnego, że Małopolska jest coraz bardziej zaludniona – to z pewnością region o dobrej renomie i z doskonałymi perspektywami zawodowymi na przyszłość.
Południowa Polska ze zwyżkową perspektywą zatrudnienia
O tym, że warto wybrać województwo małopolskie jako potencjalne miejsce pracy świadczy nie tylko renoma tego regionu, a szczególnie samego Krakowa, ale i silne prognozy dotyczące wzrostu zatrudnienia. Według Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia, prognozującego tendencje na drugi kwartał 2014 roku, na południu Polski (tj. Śląsk i Małopolska), zatrudnienie pójdzie w górę o 6%. Co jednak oznacza ta liczba? Prognozę netto zatrudnienia, czyli różnicę między liczbą pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a liczbą pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich placówce. Co ciekawe, ta nieznaczna tendencja zwyżkowa jest o tyle pozytywna, że wyprzedza prognozy sprzed roku – aż o 9 punktów procentowych. Oznacza to, że małopolski rynek pracy coraz częściej będzie przyjmował nowe ręce do pracy.
Barometr Zawodów wskazówką w poszukiwaniu pracy w Małopolsce
Oczywiście powyższa tendencja nie musi stanowić reguły w odniesieniu do każdego zawodu. Na szczęście o tym, jakie zawody są pożądane w tym regionie, dowiemy się z Barometru
Zawodów, który jest rezultatem przepytania ekspertów z powiatowych urzędów pracy oraz prywatnych agencji zatrudnienia o tendencje zatrudnienia. Dzięki Barometrowi, który na razie funkcjonuje tylko dla województwa małopolskiego, poznamy zawody deficytowe, zawody w równowadze i zawody nadwyżkowe (można je wygenerować samodzielnie na stronie barometr.obserwatorium.malopolska.pl z uwzględnieniem poszczególnych powiatów). Przykładowo, dla całej Małopolski deficytowe będą zawody takie, jak: szef kuchni, diagnosta samochodowy, samodzielny księgowy. W równowadze pozostają takie profesje, jak: lekarze, fryzjerzy, sekretarki, specjaliści ds. rynku nieruchomości. Jeśli chodzi o nadwyżkę, dotyczyć ona będzie takich specjalistów, jak: ekonomiści, nauczyciele przedszkoli, murarze czy technicy informatycy.
Kraków kolebką branży IT i usług biznesowych
Nadwyżka reprezentantów tego ostatniego zawodu nieco jednak zaskakuje – stolica Małopolski bowiem w ostatnim czasie prężnie rozwija się na płaszczyźnie informatycznej, a także usług tego rodzaju, toteż pracownicy z takimi kwalifikacjami będą tam szczególnie potrzebni. Jak mówiono na konferencji „Made in Kraków”, która odbyła się pod koniec lutego, Kraków pnie się w rankingach nowoczesnych miast oferujących usługi IT i dla biznesu (miasto wyprzedziło nawet Dublin!). To właśnie w stolicy województwa małopolskiego coraz więcej miejsc pojawi się w nowo wybudowanych centrach usług IT i biznesowych. A potencjalni pracownicy, nawet jeśli nie posiadają wykształcenia z zakresu technologii informacyjnych, znajdą zatrudnienie w różnych działach takich przedsiębiorstw. Atutem będzie znajomość języków czy ukończenie studiów związanych z komunikacją międzykulturową – Kraków bowiem obsługuje klientów na całym świece operując przy tym kilkudziesięcioma językami obcymi.
Aktualne oferty pracy w województwie małopolskim znajdziesz na stronie: http://www.grafton.pl/oferty-pracy/malopolskie/
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz