Kiedy mamy prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego?
Autor: Joanna M.
Z takiego urlopu możemy skorzystać w całości lub tez podzielić go na części, z tym, że co najmniej jedna jego część powinna trwać przynajmniej 14 dni. Co ciekawe nie możemy zrezygnować z tego uprawnienia w żadnym przypadku.
Pierwszy urlop. Podejmując pracę po raz pierwszy, nabywamy prawo do 1/12 urlopu po przepracowaniu każdego miesiąca. Jeśli po przepracowaniu jednego roku mamy prawo do 20 dni urlopu, to po przepracowaniu dwóch miesięcy nabędziemy prawo do 4 dni wolnych, po pół roku- 10 dni itd.
Do jakiego urlopu mamy prawo? Zgodnie z przepisami kodeksu pracy urlop wypoczynkowy wynosi:
-20 dni, jeśli jesteśmy zatrudnieni krócej niż 10 lat
-26 dni, jeżeli pracujemy dłużej niż 10 lat.
Gdy jesteśmy zatrudnieni na niepełnym etacie, nasz wymiar urlopu jest proporcjonalny do wymiaru czasu naszej pracy. Pamiętajmy, że do urlopu wlicza się tylko dni robocze!
Warto wiedzieć, ze jeśli jesteśmy pracownikami sezonowymi mamy takie samo prawo do urlopu wypoczynkowego jak osoby zatrudnione etatowo.
Od czego zależy długość urlopu. Oczywiście od ogólnego stażu naszej pracy. To znaczy, że do tego, który mamy u obecnego pracodawcy doliczamy okresy poprzedniego zatrudnienia.
Do stażu uprawniającego do urlopu wliczamy także lata nauki w szkole, ale nie więcej niż:
-3 lata- za naukę w zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej,
-4 lata- za naukę w średniej szkole ogólnokształcącej,
-5 lat- za średnią szkołę zawodową,
-6 lat za szkołę policealną,
-8 lat za ukończenie szkoły wyższej.
Termin rozpoczęcia urlopu może ulec zmianie. Większość firm układa plany urlopowe, prosząc pracowników by ustalili, w jakich miesiącach chcą skorzystać z wolnych dni. Oczywiście jest możliwość późniejszej zmiany podanego przez nas terminu. Jednak musimy złożyć wniosek umotywowany ważnymi przyczynami, lub też pracodawca może dokonać zmiany terminu jeśli uzna, że nasza nieobecność w danym czasie zakłóciłaby tok pracy w firmie.
Odwołanie z urlopu. Może się zdarzyć, że szef niespodziewanie wezwie nas z urlopu do pracy. Ma do tego prawo, tylko wtedy, gdy nasza obecność w firmie jest niezbędna, bo wydarzyło się coś czego nie można było przewidzieć wcześniej.
Dopłata do wypoczynku. Jeśli w naszym zakładzie pracy istnieje fundusz socjalny, możemy ubiegać się o dofinansowanie do urlopu. Aby z niego skorzystać powinniśmy wziąć urlop wypoczynkowy w wymiarze co najmniej 14 dni. Wysokość dofinansowania jest uznaniowa, ustalona w regulaminie funduszy i zwykle zależy od wysokości dochodów w rodzinie. W firmach, w których nie ma takich funduszy, pracodawca powinien wypłacić tzw. świadczenia urlopowe. Należy się ono każdemu pracownikowi raz w roku, pod warunkiem, że korzysta z urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni. Pieniądze powinny być wypłacone najpóźniej w dniu poprzedzającym urlop. Wysokość takiego świadczenia jest ustalana przez pracodawcę.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz