Praca na etacie czy na własny rachunek?
Autor: Joanna M.
Znalazłaś pracę. Firma nie chce jednak zatrudnić cię na etacie. Proponuje, byś pracowała dla niej, ale na własny rachunek. Dowiedz się, jakie są różnice.
Co stracisz, co zyskasz...
Zakładając własną firmę tracisz przywileje pracownicze.
Mowa np. o przywilejach socjalnych, płatnym urlopie, okresie wypowiedzenia.
Z drugiej strony zyskujesz. Możesz bowiem świadczyć usługi wielu zleceniodawcom. Sama ustalasz, jak i kiedy chcesz pracować. Sama też organizujesz sobie pracę. Przy tej formie zarobkowania liczy się bowiem efekt, a nie czas, który na to poświęcasz.
Praca na swoim oznacza tez oczywiście wyższe zarobki- ze względu na niższe podatki oraz składki ZUS. Zyskasz także możliwość odliczenia od dochodu rzeczywistych kosztów uzyskania przychodu. Np. paliwa, rozmów telefonicznych, zakupu komputera.
Zadbaj o umowę.
Zrób to zwłaszcza wtedy, gdy będziesz miała tylko jednego zleceniodawcę.
Najczęściej w tym przypadku zawierana jest umowa o współpracy (świadczenie usług).
Powinna być tak sformułowana, by nie było wątpliwości, że warunki wykonywania umowy różnią się od umowy o pracę.
Warto także zadbać o zapis gwarantujący możliwość samodzielnej, niekontrolowanej przez pracodawcę organizacji pracy. Chodzi tu zwłaszcza o wybór godzin jej rozpoczynania i kończenia oraz miejsce świadczenia pracy.
Pamiętaj- jeżeli nie chcesz nagle zostać bez zlecenia i wynagrodzenia, staraj się ustalić w umowie okres wypowiedzenia. Można także zagwarantować sobie w ten sposób płatny urlop.
Jakie opodatkowanie?
Musisz wybrać jego sposób.
Możesz rozliczać się na zasadach ogólnych. Płacisz wówczas podatek według skali podatkowej 18 lub 32 proc. Odliczasz koszty prowadzenia firmy i zachowujesz możliwość korzystania ze wszystkich ulg. Jeśli więc np. twój roczny dochód nie przekracza 85 528 zł, zapłacisz tylko 18 proc.
Jeśli więcej, warto pomyśleć o podatku liniowym. Płacisz wówczas bez względu na dochód 19 proc. Nie możesz jednak korzystać z ulg.
Możesz też opłacać podatek ryczałtem lub wybrać tzw. kartę podatkową.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Jeśli własna firma to trzeba przede wszystkim zadbać o kwestie prawne, działać legalnie i dopilnować aby wszystkie wymagania związane z rejestracją firmy były dopełnione. Obowiązków jest znacznie więcej niż w przypadku pracy na etacie ale i możliwości o wiele większe.
OdpowiedzUsuńObie możliwości mają zarówno swoje plusy i minusy. Trzeba zastanowić się solidnie gdzie widzi się swoją osobę, czy chce się podejmować ryzyko własnego biznesu i jest się przygotowanym na ewentualną porażkę. Ale praca na etacie także może powodować szereg problemów, nie ma tu lepszego wyjścia - wszystko zależy od konkretnej osoby i przypadku.
OdpowiedzUsuń