sobota, 7 grudnia 2013

Rodzaje umów o pracę

Rodzaje umów o pracę.


Autor: Joanna M.


Rozpoczynając nową pracę musimy pamiętać aby dopełnić wszelkich formalności. W innym przypadku mogą cię czekać kłopoty. Po pierwsze musisz oczywiście zawrzeć umowę o pracę ze swoim pracodawcą.


Pamiętaj, ze podpisanie takiego dokumentu chroni cię kodeksem pracy. Co więcej, posiadanie umowy o pracę wpływa bardzo pozytywnie na ocenę naszej zdolności kredytowej przez bank. Ważne jest jaki rodzaj umowy o pracę zawieramy, bo każda z nich niesie za sobą konsekwencje. Jeśli chodzi o okres umowy wyróżniamy umowy: na czas nieokreślony, na czas określony, na okres próbny, na zastępstwo oraz na czas wykonywania jakiejś określonej pracy.
Najbardziej popularna jest umowa na czas nieokreślony, która wiąże dwie strony bezterminowo. Jest ona najbardziej korzystna dla pracownika, daje mu bowiem stabilizację i pracę na długi okres. Jeśli zostałby zwolniony musi byc podany konkretny powód.
W umowie na czas określony koniec zatrudnienia określa jakaś konkretna data lub też wydarzenie, przez które zostaliśmy zwolnieni. Umowa taka może zostac przedłużona.
Umowa na czas wykonywania jakiejś pracy zawierana jest terminowo aż do momentu wykonania określonego zadania. Nie trzeba jej zmieniać w przypadku gdy praca zostanie wykonana wcześniej lub później. Zostaje ona rozwiązana wraz z zakończeniem przedsięwzięcia.
Czas trwania umowy na zastępstwo zależy oczywiście od terminu w którym pracownik, którego zastępujemy wróci do pracy. Jednak taka umowa nie może trwać dłużej niz 3 lata.
Pracodawcy często także podpisują umowę o dzieło (zatruniony zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, natomiast pracodawca do wypłaty wynagrodzenia, umowa zwolniona jest od podatku ZUS) lub umowę zlecenie (wynagrodzenie otrzymujemy za określone działanie a nie za rezultat, umowa taka może być rozwiązana w każdej chwili).


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Najlepiej być zatrudnionym na umowę o pracę. A umowę wcale nie trzeba podpisywać z faktycznym pracodawcą, wiele firm obecnie szuka pracowników poprzez agencje pracy. Takie agencje mogą znaleźć osoby do pracy z kraju ale i spoza granic Polski, na przykład z Ukrainy https://kono.jobs/pracownicy-z-ukrainy/. Dopełniają wszelkich formalności aby takie osoby mogły legalnie pracować na terenie naszego kraju.

    OdpowiedzUsuń