poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Praca za granicą - praca opiekunki osób starszych w Niemczech

Praca za granicą - praca opiekunki osób starszych w Niemczech


Autor: Keira


Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz otwarcie granic dla pracowników z Polski pozwoliły na swobodny przepływ kapitału ludzkiego między krajami członkowskimi i pracę za granicą.


Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz otwarcie granic dla pracowników z Polski pozwoliły na swobodny przepływ kapitału ludzkiego między krajami członkowskimi i pracę za granicą. Oficjalne statystyki mówią, że poza Polską przebywa obecnie blisko milion osób, ale nawet statystycy GUS-u przyznają, że rzeczywista skala migracji jest co najmniej dwa razy większa.

W Niemczech do tej pory oficjalnie nie otwarto rynku pracy dla Polaków i kariera w tym kraju nie jest możliwa - mimo tego faktu wiele osób wyjeżdża jednak do pracy właśnie do tego kraju. Część tych osób, pomimo obowiązujących zakazów, podejmuje ryzyko pracy na czarno, co wiąże się z brakiem ubezpieczenia, niepewnością płacy i możliwością deportacji z kraju w wypadku jakiejkolwiek kontroli ze strony służb niemickich. Część podejmuje pracę w polskich Agencjach Pracy delegujących pracowników do pracy za granicą.

Jedną z grup społecznych migrujących do Niemiec - w celach ekonomicznych są polskie pielęgniarki oraz opiekunki osób starszych. Społeczeństwo niemieckie starzeje się, tym samym też sektor gospodarki związany z usługami opiekuńczo-medycznymi rozwija się bardzodynamiczne. Według statystyk ponad 100.000 rodzin w Niemczech korzysta obecnie z pomocy legalnych i nielegalnych opiekunek z Europy Środkowo Wschodniej.

Opieka nad osobami starszymi, w dodatku w obcym kraju, jest bardzo trudną i wymagającą pracą mającą swoją szczególną specyfikę. Oprócz znajomości języka, ważne są też predyspozycje fizyczne oraz psychiczne. Opieka oznacza zazwyczaj około 8 godzin efektywnej pracy m.in.: prowadzenie domu, robienie zakupów, pranie, sprzątanie, podawanie leków, a resztę czasu stanowi tak zwane "czuwanie". Osoba opiekująca się pacjentem ma zwykle w ciągu dnia 2-3 godziny wolnego czasu tylko dla siebie.

Większość osób wyjeżdżających do pracy do Niemiec stanowią panie po 40 stce . Najwięcej wyjeżdżających kobiet posiada średnie wykształcenie. Znajomość języka wyjeżdżających pań jest najczęściej słaba lub komunikatywna.

Główną motywacją pań wyjeżdżające do Niemiec są finanse. Na drugim miejscu deklarowana jest najczęściej chęć podszkolenia znajomości języka niemieckiego, oderwania się na moment od polskiej rzeczywistości oraz poznania nowych miejsc i osób.

Co najbardziej podoba się opiekunkom w Niemczech ? Kobiety najczęściej odpowiadały, że najbardziej podobają się im : autostrady, dobra organizacja, stabilność, porządek, wzajemne pozdrawianie się na ulicach.

Czego najbardziej brakowało im podczas pobytu w Niemczech. Oczywiście prawie wszystkie panie na pierwszym miejscu wymieniają brak rodziny, potem pojawia się brak polskiego jedzenia, brak języka polskiego, polskiej telewizji. Opieka Niemcy to temat , który ze względu na swoją aktualność będzie ciekawym i interesującym tematem przez wiele najbliższych lat.


Alicja Pieliń www.medwork24.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

7 komentarzy:

  1. Bardzo rzetelny i konkretny wpis.
    Opiekun osoby starszej to praca bardzo wyczerpująca i trudna. Zgadzam się w 100%, że wymaga od nas doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej. Trzeba być bardzo zaangażowanym i mieć w sobie mnóstwo empatii.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pracę za granica bym się nie zdecydowała, ale praca w domu to genialne połączenie dla kobiet, które urodziły dziecko. Świetnym pomysłem na biznes w domu jest udzielanie korepetycji lub też usługi krawieckie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super wpis! Wiele dzięki niemu można dowiedzieć się o takiej pracy. Ja bardzo lubię pomagać różnym osobom i nie wiem, czy podjęłabym się takiej pracy, chociaż przyznam szczerze, że już kiedyś sprawdzałam oferty takiej pracy w tym miejscu https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/ Może jeszcze kiedyś się zdecyduję?

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. A może ktoś z Was szuka pracy w takim charakterze? Pytam, ponieważ akurat trafiłam na stronę https://laxocare.pl na której można znaleźć sobie szczegółowe informacje dotyczące takiej pracy. Jest wiele różnych ogłoszeń na tej stronie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za wpis, sporo się z niego można dowiedzieć. Natomiast co się tyczy kwestii samego wyjazdu to osobiście radze skorzystać z pomocy https://nursecare24.pl/ , gdyż to oni zajmują się najważniejszymi formalnościami, więc to jest z głowy. A wyjazd do pracy do Niemiec nie jest rzeczą łatwą właśnie pod kątem papierologii - rzecz jasna mówimy o pracy legalnej. I poza tym agencja wysyła bezpośrednio do pracy, więc nie trzeba szukać na własną rękę


    OdpowiedzUsuń
  7. Jeśli ktoś poszukuje poszukuje pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech to polecam sprawdzić ofertę rekrutacyjną w https://arkadiacare.pl/rekrutacja/ . Oferta jest bardzo atrakcyjna, tak samo jak zarobki

    OdpowiedzUsuń