środa, 5 października 2016

5 powodów dlaczego warto dbać o relacje z pracodawcą

5 powodów dlaczego warto dbać o relacje z pracodawcą.


Autor: Sabina Cieślar


Relacje z pracodawca maja ogrmony wpływ na naszą karierę zawodową. Są też narzędziem kreowania długoterminowego wizerunku jako osoby godnej zaufania.


Każdy z nas ma szanse, aby przepracować w swoim życiu około 40 lat, zakładając, że zaczynamy pracę w wieku 20-25 lat. Praktycznie niemożliwe jest, aby współpracować w tym czasie z jednym pracodawcą. Zmienia się otoczenie wokół nas, my się zmieniamy, więc naturalną koleją rzeczy jest również to, że zmieniają się nasi pracodawcy.

Część z nas będzie mieć w swoim życiu 4 firmy z którymi współpracuje, a część może i 40. Wszystko zależy od dwóch czynników:

1. Od tego jak sami pokierujemy swoim życiem

2. Od tego jak tym życiem pokieruje otoczenie

Spotkałam ostatnio pewną młoda osobę, której historia stała się inspiracja do napisania tego artykułu.

Aby zachować anonimowość, nadam jej imię Hania.

Hania jest jeszcze studentką wyższej, technicznej uczelni. Bardzo chciałaby mieć atrakcyjną pracę za którą otrzyma godziwa zapłatę. To historia wielu młodych ludzi. Nic w tym nie byłoby dziwnego, gdyby nie to, że Hania miała już w swoim życiu trzech pracodawców, u których przepracowała po trzy miesiące. Powodem rozstania zawsze było to, że ta praca Hani nie satysfakcjonowała.

Zastanawiam się ilu pracodawców w swoim życiu może mieć jeszcze Hania?

Jaką szansę ma Hania na rynku pracy?

Czy z taką historią kiedykolwiek będzie mogła zrealizować marzenie zdobycia atrakcyjnej pracy?

Zdarza się, że zaślepieni swoimi oczekiwaniami nie widzimy jednej bardzo ważnej rzeczy:

tego, że to my od pierwszych chwil na rynku pracy kreujemy swój wizerunek.

Od tego wizerunku zależy jak dynamiczna będzie nasza kariera.

Opisze teraz 5 powodów dlaczego warto dbać o relacje z każdym pracodawca z którym przyjdzie nam współpracować.

1. Dane w CV.

Wszelkie dane na temat pracodawcy zamieszczasz w swoim CV. Osoba rekrutująca zwraca w dzisiejszych czasach baczną uwagę na dwa główne, nazwijmy -techniczne czynniki dotyczących przebiegu naszej pracy:

- jak długo pracowaliśmy- nie są mile widziane krótkie okresy, gdyż wskazują na to, że kandydat jest niestabilny i może szybko zrezygnować z pracy, albo jest osobą, z której pracodawca nie był zadowolony, więc tym bardziej nie warto nawiązywać współpracy.

- dlaczego nasza współpraca się zakończyła- panuje zasada nie wyrażania się źle o swoim byłym pracodawcy, choćby na ustach pojawiały się same dobitne słowa dozwolone od lat 18. Jeżeli kandydat jest niezadowolony z wszystkich pracodawców, to oznacza, że jest po prostu marudą. Takiej osoby nigdy nie zadowolisz, więc po co ją zatrudniać?

Więcej o tym jak czytać oferty pracy i dopasować swoje CV znajdziesz tutaj: http://onawbiznesie.pl/jak-czytac-oferty-pracy/

2. Absencja czyli zdrowie w modzie.

Podczas procesu rekrutacji coraz częściej prosi się kandydatów o zabranie ze sobą świadectw pracy, które są analizowane pod względem zgodności z zawartymi danymi w CV. Zwraca się również uwagę na pozycje dotyczącą nagan, oraz absencji w pracy. Rzadko się zdarza, że dużo wcześniej pracodawca wie o tym, że pojawi się wakat i może sobie pozwolić na płynne pojawienie się nowej osoby natychmiast po rozstaniu z dotychczasowym pracownikiem. To idealna sytuacja. Często jednak na nowa osobę czeka się jak na zbawienie. I tu pracodawca nie może popełnić błędu, bo błąd równa się koszt.

Zatrudniając nowego pracownika, pracodawca ponosi znaczne koszty i decyduje się je inwestować tylko w przypadku kandydata, który zapewni mu długoterminową relację. Taka relacja gwarantuje mu nie tylko zwrot kosztów, ale i zysk. W końcu to zysk jest gwarancja istnienia firmy.

Zdrowie jest więc w modzie :-)

3. Rekomendacje.

Rekomendacje są wszechobecne we współczesnym biznesie. Dzięki nim budujemy swój wizerunek jako profesjonalistów. Dlatego ważne jest, aby dbać o to, co inni o nas myślą. Często jeden błąd może nas kosztować bardzo wiele i ciągnąć się za nami przez lata.

Rekomendacja jest dla pracodawcy cenną informacją na temat kandydata. Często podczas rozmowy kwalifikacyjnej prosi się kandydata o podanie danych do osoby pracującej u poprzedniego pracodawcy z prośbą o przekazanie rekomendacji. Są osoby, które bardzo płynnie i bez jakichkolwiek przeszkód praktycznie natychmiast podają numery telefonów. Są również osoby, które długo w swojej pamięci szukają osoby, która mogłaby o nich powiedzieć coś dobrego. To smutne.

Warto więc dbać o relacje nawet wiele lat po zakończeniu współpracy. W dobie wszechobecnego internetu nie jest to trudne.

3. Dziś tu jutro tam.

Jak pisałam na wstępie w trakcie naszego życia mamy szanse na współpracę z około 4-40 pracodawcami. To dotyczy również naszych przyjaciół, znajomych, współpracowników w każdej firmie, a także wrogów. Zwykle zmieniając pracę staramy się znaleźć nową podobna do tej, którą dotychczas mieliśmy. To oznacza, że mamy pewne szanse spotkać kogoś, kogo już znamy. Pracodawca znając osobę, która wcześniej z nami współpracowała często pyta o rekomendacje na temat kandydata. Dlatego warto mieć wielu przyjaciół.

4. Kreowanie wizerunku profesjonalisty.

Im więcej osób myśli o Tobie jako o osobie znającej się na tym co robisz, tym większe szanse na sprawne i szybkie znalezienie sobie pracy. Szeroka sieć dobrych kontaktów, w których ludzie pomagają sobie nawzajem to w dzisiejszych czasach skarb. Warto pielęgnować takie relacje.

Każdego dnia mamy wiele obowiązków do zrealizowania, ale najważniejszym obowiązkiem są ludzie. Nie żyjemy na tym świecie sami i jako gatunek stadny potrzebujemy innych ludzi do życia. Im więcej damy z siebie innym w sposób bezinteresowny, tym więcej do nas wróci, czasami nieoczekiwanie od kogoś innego.

5. Etyka.

To bardzo ważny dla mnie temat. W moim życiu etyka zawsze miała ważne miejsce. Jeżeli ma się w sercu etykę, to ma się ją zawsze, bo albo się ją ma albo nie.

Wyrosłam w szacunku do innych, uczę szacunku moje dzieci. Szacunek nie jest terminem wybiórczym. Szanować trzeba każdego człowieka i tego dużego i tego małego, i sławnego i tego bez znanego imienia, i tego, który ubiera markowe ciuchy i tego, który kupuje je w ciucholandzie.

Szanujemy również naszych pracodawców.

I tutaj wrócę do historii naszej Hani i odpowiem na zadane na wstępie pytania.

Pytanie: Jaką szansę ma Hania na rynku pracy?

Odpowiedź: Jeżeli Hania nie zmieni podejścia do pracy, zawsze będzie Jej ciężko. Posiadana historia wskazuje, że Hania jest niestabilnym pracownikiem, z którym współpraca może być ciężka i nie gwarantuje efektywności.

Pytanie: Zastanawiam się ilu pracodawców w swoim życiu może mieć jeszcze Hania?

Odpowiedź: Niewielu, gdyż niewielu będzie chciało zainwestować w taką osobę.

Pytanie: Czy z taką historią kiedykolwiek będzie mogła zrealizować marzenie zdobycia atrakcyjnej pracy?

Odpowiedź: Tak. Jest na starcie swojej kariery.

Każdy ma wpływ na swoją przyszłość w każdej chwili życia, jeżeli tylko zechce coś w nim zmienić.

Wolna wola to dobro dane nam od początku istnienia.

Jeżeli zechcemy słuchać innych, którzy dadzą nam cenne wskazówki jak kierować swoją kariera zawodową, to na każdym poziomie życia możemy coś zmienić.


Sabina Cieślar

http://onawbiznesie.pl/

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz