Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Autor: Monika Dywijska
Na obecnym, dość ograniczonym rynku pracy, zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną już jest sukcesem, oznacza bowiem, że pomyślnie udało się nam przejść przez pierwszy etap rekrutacji i mamy coraz większą szansę na otrzymanie pracy.
Oznacza to również, że nasze cv i list motywacyjny zdołały zainteresować pracodawcę. Jest to istotna wskazówka, że należy w trakcie rozmowy rozwinąć te informacje, które zostały zawarte we wspomnianych dokumentach. Trzeba także zapoznać się z dostępnymi, na przykład w internecie, wiadomościami na temat firmy, w której składaliśmy naszą aplikację i na temat stanowiska, o które się ubiegamy. Chodzi o wykazanie się ogólną wiedzą o przedmiocie działalności danego przedsiębiorstwa i chociaż w przybliżeniu o umiejętnościach, jakich oczekuje się na stanowisku, na jakie aplikujemy. Niestety, czasami zdarzają się w tej materii kompromitujące wpadki kandydatów, którzy na przykład w ogóle nie orientują się, do jakiej firmy trafili i czego się od nich oczekuje. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że tego rodzaju błąd z góry dyskwalifikuje i przekreśla nasze szanse na pracę.
W czasie rozmowy powinniśmy zachowywać się spokojnie, uśmiechać się do rozmówcy i całą swoją postawą dawać do zrozumienia, że będziemy poważnym, sumiennym i odpowiedzialnym pracownikiem. Wiele zależy od charakteru pracy, o jaką się staramy i do tego właśnie powinniśmy dostosować swoją postawę i treść wypowiedzi. Jeżeli na przykład pracodawca będzie przypuszczalnie oczekiwał od nas pomysłowości i innowacyjności, pochwalmy się jakimś dokonaniem, które dowodzi, że takowe cechy posiadamy. Jeżeli z kolei stanowisko wymaga bycia dynamicznym, pokażmy, że potrafimy tacy właśnie być. Zawsze istotna i doceniana jest otwarta postawa, umożliwiająca dobry kontakt z ludźmi, umiejętność współdziałania, jak również chęć nauczenia się czegoś nowego.
Oczywiście liczy się także nasz wygląd zewnętrzny i pierwsze wrażenie, jakie wywrzemy na rozmówcy. Strój powinien być adekwatny do okoliczności, zresztą nie tylko w tej, ale również w każdej innej sytuacji życiowej. Ponieważ ubiegamy się o pracę, nie możemy sobie pozwolić na ekstrawagancję czy niedbałość, jeżeli mamy okazać się odpowiedzialnym pracownikiem. Garnitur i garsonka to najbardziej uniwersalny i najbardziej stosowny ubiór w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza, jeśli chodzi o jakieś stanowisko urzędnicze.
Więcej porad związanych z poszukiwaniem pracy znajdziesz w portalu praca.money.pl
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz