sobota, 29 października 2016

Zatrudnienie Ukraińca w 3 krokach

Zatrudnienie Ukraińca w 3 krokach


Autor: Barbara Lisowska


Znalezienie odpowiednich ludzi do prostych prac sezonowych staje się w Polsce z roku na rok coraz trudniejsze. Popularną odpowiedzią na to wyzwanie było zatrudnianie Ukraińców, którzy chętnie przyjeżdżali do Polski w celu zdobycia dobrze płatnego zajęcia.


. Warto wiedzieć, że wraz z początkiem 2017 r. zmienią się jednak przepisy dotyczące zezwoleń o pracę. Przeczytaj, jak wygląda najnowsza procedura związana z zatrudnianiem obcokrajowców.

Krok 1: zezwolenia tylko dla firm z minimalnym rocznym stażem

Zgodnie z nowymi zarządzeniami zatrudnienie Ukraińca lub mieszkańca krajów trzecich jest możliwe tylko dla przedsiębiorstw, które funkcjonują od co najmniej 12 miesięcy. Przed wprowadzeniem zmian w przepisach o zezwolenie o pracę dla obcokrajowca mógł się ubiegać właściwie każdy. Taka swoboda doprowadziła w rezultacie do nadużywania regulacji i pobierania świadczeń dla osób, które nie były nigdzie zatrudniane lub pracowały nielegalnie.

Krok 2: zezwolenie o pracę

Jeśli spełniasz warunek co najmniej 12 miesięcy funkcjonowania przedsiębiorstwa, możesz oficjalnie zacząć proces zatrudnienia Ukraińca do swojej firmy. Na początku musisz złożyć wniosek o pozwolenie o pracę takiej osoby w Polsce. Dokument ten może być jednak wydany tylko wtedy, jeśli obcokrajowiec jest uprawniony do przebywania w naszym kraju na podstawie wizy. Pamiętaj również, że to właśnie pracodawca ma obowiązek wysłania zezwolenia o pracę do urzędu miasta.

Krok 3: praca sezonowa lub krótkoterminowa


Kolejny krokiem do zatrudnienia Ukraińca jest zaznaczenie, czy obcokrajowiec przyjeżdża do Polski w ramach pracy sezonowej lub krótkoterminowej. Rozróżnienie to wejdzie w życie właśnie z początkiem przyszłego roku.

Praca sezonowa może być podjęta na okres maksymalnie 8 miesięcy i powinna dotyczyć 3 branż: ogrodnictwa, rolnictwa i turystyki. Praca krótkoterminowa natomiast, umożliwiająca zatrudnienie na dłuższy czas, będzie dostępna dla mieszkańców Ukrainy, Rosji, Armenii, Mołdawii, Białorusi oraz Gruzji w ramach uproszczonych procedur.


Dowiedz się więcej na temat zatrudnienia cudzoziemca.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

2 komentarze:

  1. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają dziś nie tylko pracowników z Ukrainy. Sporym zaufaniem cieszą się również pracownicy z Mołdawii, którzy są niezwykle pracowici, wytrwali i otwarci na nowe wyzwania. Sam zatrudniam ich w swojej firmie i jestem z tych współprac bardzo zadowolony.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ważny wpis! Sam staram się rozwijać swoją markę i zatrudniać pracowników, ale czasami przychodzą do mnie osoby, którym najlepiej by odpowiadało, żeby dostawać pieniądze za nic. Dlatego zatrudnieni są u mnie pracownicy z Bangladeszu, wykwalifikowani i przede wszystkim chętni do pracy. Z początku niby nie byłem do tego przekonany, ale w końcu się zdecydowałem i okazało się, że jest to bardzo dobra opcja i dla mnie, i dla nich.

    OdpowiedzUsuń