sobota, 29 października 2016

Czym jest karta stałego pobytu i jak ją zdobyć?

Czym jest karta stałego pobytu i jak ją zdobyć?


Autor: Barbara Lisowska


Karta stałego pobytu jest dokumentem potwierdzającym tożsamość obcokrajowca podczas jego pobytu w Polsce.


Dzięki temu dokumentowi wraz z posiadanym paszportem zagranicznym możliwe jest potwierdzenie posiadania uprawienia do pobytu w Polsce, a także uprawnia do wielokrotnego przekraczania polskiej granicy bez konieczności posiadania przez cudzoziemca wizy. Dzięki temu po przekroczeniu granicy polskiej wystarczy okazać się uprawnionymi funkcjonariuszom Straży Granicznej kartą stałego pobytu wraz z ważnym paszportem zagranicznym. Co znajduje się w karcie stałego pobytu?

Jakie informacje znajdują się na karcie stałego pobytu?

Na karcie pobytu znajdują się imiona oraz nazwisko jej posiadacza, a także imiona rodziców, data, miejsce zamieszkania, kraj urodzenia, adres zameldowania, informacje o obywatelstwie, informacje o płci, informacje o wzroście i kolorze oczu, numer pesel, informacje o rodzaju udzielonego zezwolenia, data wydania karty, data upływu okresu ważności karty, nazwa organu wyjadającego kartę, linie papilarne, fotografia cudzoziemca, W karcie pobytu mogą znaleźć się także adnotacje naukowe, adnotacja Niebieska Karta EU, adnotacja dostęp do rynku pracy oraz adnotacja ochrona międzynarodowa przyznawana przez…(wskazanie państwa członkowskiego UE, które ją przyznało).

Jak uzyskać kartę stałego pobytu?

Decyzja w sprawie wydania zezwolenia cudzoziemcowi na pobyt stały na terenie Polski jest wydawana na czas nieoznaczony. Ważność takiej karty wynosi dziesięć lat, więc po upływie tego czasu należy kartę wymienić. Zezwolenie na pobyt stały w Polsce wiąże się z brakiem możliwości podjęcia przez cudzoziemca pracy w kraju innym niż Polska.

Procedura uzyskania karty stałego pobytu toczy się w urzędzie wojewódzkim w wydziale właściwym do spraw cudzoziemców w województwie zamieszkałym przez cudzoziemca. Obowiązkiem cudzoziemca jest złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały, 4 fotografii, ważnego paszportu zagranicznego do wglądu, dokumentów potwierdzających dane zawarte we wniosku oraz dowód opłacenia opłaty skarbowej.


Zobacz również: karta stałego pobytu - pomoc w formalnościach

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Wbrew pozorom do Polski w celach zarobkowych przyjeżdża mnóstwo cudzoziemców szczególnie ze wschodu. Warto wiedzieć w jaki sposób zalegalizować ich pobyt i pracę.

    OdpowiedzUsuń